Псевдонім українського художника та митця Олексія Бордусова


Інтерв’ю: Любов Дзюжинська
Фото: Pavel FedorovWebsite х Instagram x Facebook
Що для Вас мистецтво?
Насамперед мистецтво для мене це світосприйняття, філософія буття, самопізнання себе та всесвіту, робота з матеріалом, намагання досягти майстерності та досконалості і взагалі зрозуміти, що є досконалість. Також вважаю, що

мистецтво —  це можливість зазирнути за межі видимого світу, але не в релігійній концепції, а особистій, через почуття. Це те, що надає людині надзвичайні можливості.

Чому Ви навчилися, завдяки своїм проектам, як на особистому так і на професійному рівнях?
Навчився терпінню, вмінню споглядати за природою, бачити красоту речей чи, навпаки, їх потворність. Для мене особисте та професійне давно об’єдналися в єдине ціле. Передусім я би відмежував проекти та звичайну роботу в студії, тому що проекти для мене це частіше за все мандрівки та створення муралів, що є насправді важкою працею як фізичною так і моральною, коли потрібно працювати над великою площиною в обмежений час, на великій висоті та часто в складних погодних умовах. Тому кожна робота на стіні це особливий досвід, кров та піт. Робота в студії зовсім інше — це щось споглядальне і медитативне. В студії я працюю над полотнами, малюнками, розробляю ідеї та ескізи. Тому основна частина мого життя та творчості це студійне існування, де я, до речі, й живу.


Мурал «Gnosis«, виконаний в Нью-Йорку, на Манхеттані в Листопаді 2019го в рамках благодійного проєкту Street Art For Mankind. Робота була присвячена важливості освіти але для мене не було ціллю чітко слідувати тематиці, тобто вважаю робота вийшла з більш широкими можливостями її інтерпретувати.
Працював над нею 8 днів. Розташована вона в самому центрі фінансового району Манхеттану.
Процес створення був випробуванням для мене тому що було лише 8 днів на те щоб створити цю роботу але стіна була доволі велика. Ще й погодні умови дуже заважали — температура падала до нуля, замерзала фарба та холодні вітри з моря продували поміж хмарочосів дуже сильно.
Але попре труднощі результатом залишився задоволений.

Яке Ваше особисте визначення краси? Як Ви інтегруєте її в своє життя і роботу та чи змінилося з часом її сприйняття?
Поняття краси, звісно, дуже суб’єктивне, але можу сказати, що для мене це насамперед відчуття, те, що дарує радість та захоплення.  А якщо пов’язати це з тим що я роблю, то це — ідеї. Ідея, для мене, це краса в чистому вигляді. Тому що ідея нематеріальна, вона надихає та спонукає до дій. А якщо ця ідея успішно реалізована в творі, ця краса матеріалізована, що і є мистецтвом.

Не випадково любов чи закоханість мають такі ж самі властивості як ідеї, тож вважаю любов та творчі ідеї спорідненими явищами.

Що було найкрасивішим, що Ви коли-небудь бачили або відчували у своєму житті?
Мабуть, найгарнішим був момент, коли я по-справжньому закохався.


Мурал «Icarus«, виконаний в Мексіко-сіті, в рамках проєкту The Beauty Project Mexico, в Квітні 2017го року. Ця робота — моя інтерпретація міфу про Ікара, тобто моє його сучасне бачення.
Процес створення виявився для мене випробуванням тому що було дуже небезпечно працювати через не надійне обладнання для роботи на великій височині.

Які фактори найбільше вплинули на формування Вашої особистості?
Основний чинник для мене — це розуміння того, що я вільна людина. Те що я сам маю можливість формувати своє життя та особистість, вирішувати що мене цікавить, а що ні.

Чи був момент у Вашому житті, коли Ви перенаситилася мистецтвом? Чому?
Насправді, я не дуже великий поціновувач мистецтва, хоч і займаюсь ним сам. Не часто ходжу на виставки чи в музеї, але  добре що є можливість слідкувати за творчістю улюблених художників в інтернеті чи особисто, спілкуючись з ними. Тому в мене немає пересиченості мистецтвом, бо я слідкую тільки за тим що мене справді цікавить. А якщо ви маєте на увазі свою особисту діяльність то так, час від часу необхідно перемикати свою увагу на щось інше — наприклад мандрівки чи читання книжок.


Мурал День та Ніч, створений на острові Фуертевентура, на Канарських островах в Березні 2019го
Ідея роботи — дуалістична концепція, протистояння темного та світлого, добра та зла і так далі. Також для мене це було дослідження історії островів та їх міфології. Природа самого острова дуже аскетична, зовнішньо нагадує Марс, з дуже не великою кількістю рослин. Тому малювати там було дуже не звично і це запам’яталось.

Як Ви вважаєте, чи можливо об’єктивно оцінити мистецтво?
Об’єктивна оцінка для самого себе це передусім почуття, які викликає витвір мистецтва. Але об’єктивна оцінка мистецтва загалом, відносно суспільства і часу в якому воно існує чи існувало, це зовсім інше. Вважаю, такої об’єктивної оцінки не існує.

В даний час людей захоплюють все більш прості речі. Чи турбує це Вас? Чи вважаєте Ви, що мистецтво повинно мати більш глибоке значення?
Я би не сакралізував мистецтво, тим більше сучасне. Це навіть добре, що сучасне мистецтво нарешті вийшло з залежності від релігійних концепцій, які надавали йому якогось глибокого та піднесеного, але ж все таки другорядного та допоміжного значення в релігійній субкультурі. Тобто, я хочу сказати, що простота,  про яку ви кажете, це, можливо, саме те, чого мистецтву не вистачало.

Явище, яке мені дійсно не подобається в сучасному мистецтві —  це тяжіння до інфантильності. Це справді мене непокоїть.


Студійна робота «The Annunciation«. Масляні фарби на холсті.

У якій реальності, коли-небудь створеної мистецтвом, Ви хотіли б побувати?
Я живу в реальності, яку створюю. Тобто, я малюю те, що бачу, точніше, я бачу цю реальність саме такою. Можливо, хотів би побувати в реальності ще деяких улюблених митців.

Реальність імітує мистецтво чи мистецтво імітує реальність?

У кожного митця є своє бачення реальності, і це є їхня справжня реальність. На мою думку, поганий той митець, котрий імітує.

Чи краще реальний світ від вигаданого?

Фантазія та вигадка формують міф, а міфологія — це те, що сформувало культуру людства, тобто все поєднано — без вигаданого не було б і реального. 


Студійна робота «Path Throuhg The Valley Of Fata Morgana«. Акрилові та акварельні фарби на папері.

Ви вивели своє особисте визначення щастя? З чого, у Вашому розумінні, воно складається?
Насправді іноді відчуття щастя виникає досить несподівано, без якихось особливих умов. Це, наприклад, моменти сімейного щастя, щастя спілкування з друзями чи почуття щастя та задоволення від успішно створеної роботи, щастя коли зміг комусь допомогти. Думаю, що універсального визначення щастя не існує.

Озираючись на своє життя, яким її досягненням Ви найбільше пишаєтеся?
Горджуся деякими своїми роботами/проектами, які на мою думку вийшли непогано, але виконати які було дуже складно. Тобто тими проектами, які допомогли мені розвинутися, перебороти себе та вийти на якийсь вищий рівень. Сподіваюсь що найбільші досягнення ще попереду.

Що було наймудрішим, що Ви коли-небудь чули або до чого Ви прийшли? Чи слідуєте Ви цій філософії в житті?

«Головне залишатись людиною, незважаючи на обставини».

Намагаюсь.

Яка Ваша кінцева мета, як артиста?
Немає кінцевої цілі. Творчість — це процес, яким я насолоджуюсь.

Яке питання Ви б хотіли почути на інтерв’ю і якою була б Ваша відповідь?
Хотів би почути питання про якийсь конкретний виконаний проект. Отже, це ось ця робота: 


‘Time Gate’

Ця робота була дуже складна у виконанні, тому що місце розташування — мексиканська сельва, в штаті Quintana Roo. Працював над цим об’єктом десь місяць у волозі та спеці серед джунглів з купою москітів. Цей об’єкт не просто мурал. Я розробив дизайн конструкції – невеличкої будівлі, яка була збудована за допомогою місцевих мешканців, нащадків індіанців Майа. Потім я розмалював цю споруду з усіх боків. Сюжет роботи був присвячений часу та його відносності, природі та цивілізації.

`